Microsoft Gotland Runt 2000 Microsoft Gotland Runt | Resultatarkiv
Kungliga svenska segelsällskapet | Royal Swedish Yacht Club
Rounding results for class IMS 2 at rounding Microsoft Gotland Runt 2000 Fårö
Rank
Sail no.
Boat name
Skipper/team
Report no.
Club
Boat type
Reported
Sailed time
Corr time
To 1st boat
1
L 79
JULIA III
305
TPS
One Off
2000-07-03 01:55:00
12:25:00
06:28:21
00:00:00
2
S 26
CARNEGIE
46
SBS
Sirena 38
2000-07-03 00:40:00
11:10:00
06:38:05
00:09:43
3
SWE 10618
ODINESSA
53
SAKNAS
Dufour 35
2000-07-03 02:04:00
12:34:00
06:44:13
00:15:52
4
FIN 2479
CARABILLA II
131
NJK-FIN
Siesta 32
2000-07-03 01:29:00
11:59:00
06:44:37
00:16:15
5
S 18
XOLENC
Team Cast Software
143
KSSS
Facil 355 XO
2000-07-03 00:47:00
11:17:00
06:45:44
00:17:22
6
S 32
DURABELLE
64
KSSS
Linjett 35
2000-07-03 01:19:00
11:49:00
06:47:57
00:19:35
7
S 2827
WALENNA II
76
KSSS
One off
2000-07-03 01:01:00
11:31:00
06:48:41
00:20:19
8
FIN 10101
XANTIPPA
208
TPS
X-362
2000-07-03 00:41:00
11:11:00
06:49:39
00:21:17
9
OR 5056
JULIET
114
KSSS
Swan 411
2000-07-03 00:46:00
11:16:00
06:50:01
00:21:39
10
S 246
FLAMMAN III
73
NOSS
Linjett 32 7/8
2000-07-03 01:58:00
12:28:00
06:50:13
00:21:52
11
S 20
VIGNETTE
101
Linjett 35
2000-07-03 01:15:00
11:45:00
06:51:05
00:22:43
12
S 8762
REINA PURITA
24
KSSS
Albin Stratus
2000-07-03 01:20:00
11:50:00
06:51:42
00:23:20
13
S 9856
STORSCHA
189
SKSU
Linjett 32 7/8
2000-07-03 02:05:00
12:35:00
06:55:11
00:26:49
14
S 4
MELKER
241
KSSS
S 30 (-93)
2000-07-03 01:05:00
11:35:00
06:55:39
00:27:18
15
SWE 9214
TRYCKOFFSET
288
KSSS
Wasa 38 Cr
2000-07-03 00:50:00
11:20:00
06:56:21
00:27:59
16
SWE 12
JOSEFIN
51
VIBK
Fortissimo
2000-07-03 02:43:00
13:13:00
06:58:41
00:30:20
17
L 4004
CRESCENDO
177
NJK-FIN
Still 900
2000-07-03 01:38:00
12:08:00
06:59:33
00:31:12
18
S 6244
RAFFA
Team Tant Raffa
121
SUSS
X-102
2000-07-03 01:15:00
11:45:00
07:00:13
00:31:51
19
FIN 4493
DONNA
94
SPS FIN
Inferno 31
2000-07-03 01:45:00
12:15:00
07:00:15
00:31:54
20
SWE 266
KHAMSIN
36
VEBK
HR 34
2000-07-03 01:37:00
12:07:00
07:00:18
00:31:57
21
FIN 4558
FLASHLIGHT
133
TPS
Maestro 35
2000-07-03 01:31:00
12:01:00
07:02:08
00:33:46
22
FIN 3411
KIFARU
199
M-FIN
Avance 40
2000-07-03 01:22:00
11:52:00
07:02:14
00:33:52
23
SWE 34
KAVALJER
63
KSSS
Linjett 33
2000-07-03 01:48:00
12:18:00
07:04:08
00:35:47
24
SWE 10557
WILMA
175
VIBK
Baltic 38 DP
2000-07-03 01:09:00
11:39:00
07:04:29
00:36:07
25
S 8337
THERMOPYLAE
6
KSSS
Swan 43
2000-07-03 01:17:00
11:47:00
07:09:00
00:40:38
26
SWE 3
PUFFRAN
4
GSS
Linjett 33
2000-07-03 02:02:00
12:32:00
07:14:19
00:45:58
27
S 21
KAJSAN
139
VIBK
Arcona 36
2000-07-03 01:22:00
11:52:00
07:14:45
00:46:23
28
SWE 9759
LILLE BLÅ
62
TÄBK
X-102
2000-07-03 01:35:00
12:05:00
07:16:17
00:47:56
29
SWE 16
ANCILLA
93
NOSS
Linjett 33
2000-07-03 02:05:00
12:35:00
07:16:20
00:47:58
30
SWE 8976
MARIKO
61
SKSS
Gecco 39
2000-07-03 01:28:00
11:58:00
07:17:42
00:49:20
31
S 8761
CHAZARA
90
KSSS
Albin Stratus
2000-07-03 02:00:00
12:30:00
07:19:25
00:51:03
32
S 210
SUMMERWINE
166
KSSS
Arcona 32
2000-07-03 02:05:00
12:35:00
07:19:25
00:51:03
33
FIN 9071
BLUE RIBBON
186
TPS
Finngulf 36
2000-07-03 01:40:00
12:10:00
07:21:38
00:53:17
34
SWE 6
SJÖVILD
56
RSS
Linjett 33
2000-07-03 02:16:00
12:46:00
07:21:50
00:53:29
35
S 53
STRESS
43
KSSS
Norlin 34 Mk I
2000-07-03 02:00:00
12:30:00
07:22:42
00:54:20
36
SWE 8
SHIRA
Team Svea Teknik
26
BOO
Linjett 33
2000-07-03 02:14:00
12:44:00
07:22:48
00:54:26
37
FIN 8428
ARAJETA
289
HSS-FI
Swan 38
2000-07-03 01:54:00
12:24:00
07:24:35
00:56:14
38
L 9004
PILOILLER III
293
GSF-FIN
FFR 31 JMS
2000-07-03 01:54:00
12:24:00
07:26:15
00:57:53
39
FIN 4039
HILLO
58
HSK-FIN
Övrig
2000-07-03 01:42:00
12:12:00
07:26:30
00:58:08
40
FIN 15000
MERENHUISKE
75
SPS-FIN
Finngulf 36
2000-07-03 01:43:00
12:13:00
07:28:41
01:00:20
41
SWE 44
BLUE MARLIN
66
HKS
Linjett 33
2000-07-03 02:23:00
12:53:00
07:29:20
01:00:58
42
S 52
RPP
161
KSSS
Contrast 36
2000-07-03 01:52:00
12:22:00
07:29:52
01:01:30
43
FIN 9025
TUULIA
193
OMK-FIN
X-332
2000-07-03 01:41:00
12:11:00
07:29:55
01:01:34
44
13
CHACONNE
82
KSSS
Linjett 33
2000-07-03 02:24:00
12:54:00
07:30:23
01:02:01
45
SWE 9677
XCAPAD
235
ÅVA
X-102
2000-07-03 01:58:00
12:28:00
07:30:36
01:02:14
46
SWE 7437
DR2
69
KSSS
X-342 7/8
2000-07-03 01:59:00
12:29:00
07:30:36
01:02:15
47
FIN 3417
ARGON
113
EPS-FIN
Inferno 31
2000-07-03 02:30:00
13:00:00
07:32:44
01:04:23
48
S 9426
MAGNUM
207
GÅBK
Wasa 38 Cr
2000-07-03 01:43:00
12:13:00
07:33:17
01:04:55
49
FIN 107
TARANTELLA II
205
NJK-FIN
Swan 371
2000-07-03 02:20:00
12:50:00
07:34:25
01:06:04
50
FIN 8856
VICTORIA
168
M-FIN
Dehler 33
2000-07-03 01:40:00
12:10:00
07:34:37
01:06:15
51
SWE 16
ERICSSON
301
EKSS
Arcona 36
2000-07-03 01:46:00
12:16:00
07:34:44
01:06:22
52
FIN 10332
XANTA MARIA
83
ESF-FIN
X 332
2000-07-03 01:51:00
12:21:00
07:35:45
01:07:24
53
FIN 3351
TIARE
103
MP
MP 34
2000-07-03 02:18:00
12:48:00
07:35:49
01:07:27
54
FIN 8983
ZORRO III
140
NJK-FIN
Swan 411
2000-07-03 01:52:00
12:22:00
07:37:58
01:09:37
55
S 183
CARISMA
142
SKÄSS
Omega 30
2000-07-03 02:39:00
13:09:00
07:39:25
01:11:03
56
G 4005
MORRAN
71
BYC
X-312
2000-07-03 02:45:00
13:15:00
07:45:14
01:16:53
57
S 9761
VISION II
124
KSSS
X-95
2000-07-03 02:37:00
13:07:00
07:45:55
01:17:33
58
FIN 5678
FLYER
192
FIN-LPS
One off
2000-07-03 02:22:00
12:52:00
07:46:41
01:18:19
59
SWE 284
WHITE LADY
128
NJK-FIN
Swan 43
2000-07-03 02:22:00
12:52:00
07:50:34
01:22:13
60
EST 220
KATARINA
237
FIN_ASS
Bermuda Sloop
2000-07-03 02:15:00
12:45:00
07:58:18
01:29:57
61
L 7292
LE SOLEIL
171
ESK
X-95
2000-07-03 03:38:00
14:08:00
08:15:50
01:47:28
62
S 83
FRISCO
48
KSSS
Arcona 32
2000-07-03 03:45:00
14:15:00
08:16:07
01:47:45